Zamyšlení profesionálního svatebního fotografa

Zamyšlení profesionálního svatebního fotografa

Všechny vás srdečně zdravím! :)

Ufff, já vím. Je to delší počtení, ano, leč minimálně všem budoucím nevěstám bych s hrdostí a jistotou mně vlastní doporučoval textík přečíst (už jen proto, že jsem se s tím psal :) )

Čím dál častěji na mě na FB vyskakují dotazy v různých foto skupinách:

"..kamarádka po mně chce nafotit svatbu, zvládnu to?"

Má odpověď: "Asi ano. Do té doby, než se něco pokazí.."

Neodpustím si zamyšlení, v čem se liší služby placeného profesionálního svatebního fotografa od služeb “za svíčkovou a úsměv na tváři”.

Dokud je to pouze o fotkách, je souboj více méně daný technikou, zkušeností a talentem. Do té doby klidně vše dobré. Problém nastane, když nastane problém. :)

Mou prací, jakožto profesionála, je zaručit jistotu výsledku za všech okolností, tj. eliminovat možné problémy na absolutní minimum.

Co pro to dělám? Neustále investuji a inovuji.

- můj fotoaprát nejen že umí tvořit paradní fotky, ale všechny ty neopakovatelné momenty ukládá hned na dvě paměťové karty - tj. vše mám 2x. Kdyby jedna karta umřela, což se opravdu bohužel stává, stále je tu druhá se stejným obsahem.

- nejen že mám jeden takový fotoaprát, ale mám rovnou dva. Pokud by jeden bohužel odešel v průběhu svatby, mám po ruce další, totožný a jede se dál!

- mám takové pokrytí objektivy, abych v případě, že jeden vypoví službu, dofotil svatbu bez rozdílu s těmi dalšími - nepoznáte nic a já to na sobě nedám znát - přece se nenechám rozhodit maličkostí :)

- nikdy mi nedojde energie - nejen mně jako fotografovi, ale ani ve foťáku, protože mám dostatek baterií, abych s Vámi byl klidně 15 hodin v kuse i na odlehlém ostrově bez elektrické energie :)

- pokud už je nezbytné použít blesk, nemám jeden, ale dva - kdyby opět jeden vypověděl službu .. či bylo potřeba něco svítit z dvou míst zároveň

- kdyby přes to všechno odešla paměťová karta (či jsme toho nafotili neskutečně moc, protože vás focení se mnou bude neskutečně bavit :) ), vozím s sebou další paměťové karty s dostatekem místa, abych bez problému fungoval dál

- na svatbu nejdu bez náhradního oblečení a bot - fotit v dešti je krásné, ale prožít v mokrém celý den nemá smysl - leč potřebuje-li to fotka, zmoknu - já i moje technika. Není potřeba se o ni bát, zvládneme to. Perfektní fotografie je vše, ostatní jde stranou

- je super prožít skvělou svatbu s nespočtem rozmanitých momentek - jen pak je nutné to celé někde spolehlivě uložit. Mé svatby jsou bezpečně uloženy na třech různých místech. Když se externí disk pokazí, pořád existují další kopie

- největším zlem je doprava - leč kdyby nedej bože vypověděl vůz, mám předplacené top asistenční služby - na Vaši svatbu se dostanu stůj co stůj

… nabídne li toto, společně s kvalitními fotografiemi i kamarád kamarádky či kolega z práce, pak je jen hloupý, že si říká honorář pod své investice. Nenabídne-li kamarád odvedle záruku, že v případě problému stále bude fungovat v pohodě dál, pak stojí za zvážení, zda zrovna Vaše svatba má být tou, která se obejde bez finálních snímků.. Neb stát se může cokoli. A stává se cokoli. Risknete to..?

Mluvte se svými svatebními fotografy/fotografkami o tom, jaké záruky v případě problémů s technikou mají. Je to podstatná část jejich práce a zejména klidného průběhu svatebního dne - vědět, že vše klape, i kdyby neklapalo. :)

Přeji všem - snoubencům, fotografům, fotografkám všech úrovní - aby jejich nejdůležitejší dny byly vždy bez problémů a s minimálními riziky, že se na svatbě něco nepovede.

Honza

www.honzajezdik.cz

www.facebook.com/jezdik.photo